V souvislosti se stavem zraku po 40 se objevuje pojem presbyopie. O co se jedná a skutečně se brýlím nevyhnu?
Je vám přes 40 let a máte pocit, že byste potřebovali nastavovací ruce, abyste si dokázali bez problému číst knihu? Tady to vypadá na presbyopii. Co to je? Jedná se o běžnou oční vadu, která se týká každého člověka přes 40-45 let. Při presbyopii se předměty, na které se díváte zblízka, začínají mlžit. Tato oční vada se postupně zhoršuje. Často se vyskytují vedlejší potíže: pálení, slzení, červenání a pocit cizího tělesa v oku i bolest hlavy. A to je již nutno řešit přídavkem dioptrie na blízko.
Při potížích je hlavně potřeba nechat si změřit zrak, a to jak na dálku, tak na blízko, abychom oku nabídli přesně to, co potřebuje. Výsledkem mohou být brýle na čtení, se kterými si přečteme všechno bez omezení.
S přibývajícím věkem naše oční čočka ztrácí svoji elasticitu a tudíž oko do blízka již nemůže tolik zaostřovat (akomodovat) a vidění na kratší vzdálenost je rozmazané.
Presbyopii se zabránit nedá, ale můžete na ni reagovat, když se objeví. Někdo odolává déle a je schopen se svým úsilím stále číst co potřebuje, a to jsou zpravidla lidé krátkozrací, kteří stále do blízka vidí snadno (pokud nemají před očima brýle do dálky).
Další skupinou jsou lidé s astigmatismem, kteří nebyli nikdy korigováni do dálky a umějí s očima dobře zaostřovat. Mohli mít sice vždy bolesti hlavy, ale nehledala se příčina v nekorigovaném zraku. Takto mylně vzniká teorie, jak se někdo umí vyhnout brýlím a je na tom lépe, ale je třeba podotknout, že bez korekce brýlemi nikdy není tak čisté vidění jako u správně korigovaného člověka.
Již dlouho jsou brýle krásným doplňkem a můžeme si dopřát i lehké příjemné brýle, které naši osobnost vkusně doplní. Není se čím trápit! A pokud nechceme stále brýle sundávat a nasazovat, máme možnost to vyřešit brýlemi progresivními neboli multifokálními, které v plynulém přechodu bez předělu umožňují vidět na všechny vzdálenosti – blízkou, střední i na dálku. Další možností jsou i multifokální kontaktní čočky.
Co tedy dělat, pokud jste vám přes 40 a pociťujete výše uvedené příznaky?
Navštivte dobrou optiku. Tam se setkáte optometristou, který nejlépe ví, jak poradit v konkrétním případě každého jednotlivce s ohledem na jeho pracovní zaměření, koníčky a životní styl. Využijte odborné poradenství, optometrista vás seznámí se všemi možnostmi, jak efektivně řešit komfortní vidění po čtyřicítce.